19. Aya Geçiş

by Bebek Melekleri

19. ayına gelen bebeklerin motor becerileri hızla gelişmektedir. Beslenme ve uyku düzeninde de bazı değişikler yaşamanız söz konusudur. Büyümekte olan bebeğiniz için bu değişikleri gözlemlemeniz oldukça önemlidir. 19 aylık bebek gelişimi oldukça hızlı olacaktır.

Bebeğin 19. ayında ne görülebilir?

19. ayına gelen bebek artık oldukça hareketli hâldedir. Bilmelisiniz ki hareket eden çocuk öğrenmeye açıktır. Bebeklerin her yaptığı hareketin belli bir amacı vardır. Motor becerilerini artırabilmek, dünyayı tanımak, neden sonuç ilişkisini anlamak, farkındalık kazanmak… Bunların hepsi için bebeğinizin harekete ihtiyacı vardır.

Ancak bazı anne babalar bu hareketliliğin biraz aşırı olduğunu düşünüp endişelenebilirler ve çocuklarında hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olduğundan şüphelenebilirler. Her hareketli çocuğun, hiperaktif olduğunu düşünmek çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Hiperaktif çocuklarda iç tepki, duygu kontrolü ve ince motor becerileri yavaş gelişir. Ses, ışık, hareket, görüntü gibi uyaranlara karşı aşırı duyarlılık gösterirler. Çocuğunuz için böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

19 aylık bebek dil ve motor gelişimi nasıldır?

19 aylık bebek artık bazı motor becerileri kazanmış durumdadır. Bunlara merdiven çıkmak, birkaç küple kule yapmak, ellerini yıkayıp kurulamak örnek olarak gösterilebilir.

19 aylık bebeğin dil gelişimi ise genellikle 3-5 kelimelik kelime dağarcığının oluşması, vücudundaki bazı kısımların adını söyleyebilmesi şeklindedir.

Bebeğinizin bu aylarda yeterli kalori alması önemlidir. Sağlıklı beslenmek 19 aylık bebeklerin fiziksel gelişimi açısından çok önemlidir. Çünkü bebeğin kas gelişimi bu aylarda hızla devam eder ve bebek yeni motor beceriler kazanır. Bu nedenle bebeğin kalsiyum ve diğer besin öğelerini yeterince alması son derece önemlidir.

Bebeğin süt ve süt ürünlerinden günde 3 porsiyon tüketmesinin yeterli olduğu ön görülür. Bu da yaklaşık 1 su bardağı süt, 1 su bardağı yoğurt/kefir ve 1 kibrit kutusu peynire eş değerdir. Bazı bebekler bu aylarda bile annesini emmeye devam ediyor olabilir. Fakat uzmanlara göre anne sütü bu aylarda artık bırakılmaya çalışılmalıdır çünkü bebeğin artık anne sütünde bulunan vitamin ve minerallerin fazlasına ihtiyacı vardır.

Bebeğiniz bu günlerde uyumak için odasına gitmeyi reddedebilir. Her ne kadar uyku düzeni olursa olsun, kendisi yatağa gidince sizin iyi vakit geçirdiğinizi düşünüp huzursuz olabilir. Sesinizi duymak da uykuya geçişini zorlaştırabilir. Hatta uyku öncesinde ya da uyku arasında yanınıza gelmeye çalışabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için, uykuya hazırlanırken ona hikâyeler okuyup uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

BÜYÜME SÜRECİNDE YAŞANABİLECEK DALGALANMALAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin