19.Ayda Beklenen Davranışlar

by Bebek Melekleri

19 aylık bebeklerde görülmesi beklenen bazı gelişim aşamaları vardır. Erken doğmuş bir bebek, aynı yaşa gelmiş bir başka bebeğe nazaran biraz daha geç gelişebilir. Bu gelişim farkı zamanla azalır yaklaşık iki yaşına gelindiğinde, aradaki gelişim farkı kapanır. 19 aylık bebek gelişimi sizi etkileyebilir.

19 aylık bebek gelişimi nasıldır?

Bu ayın sonunda bebeğiniz artık yavaş yavaş birçok beceriyi kazanmış olur. 19. ayda beklenen davranışları sergilemesi gerekmektedir.

Bu dönemde, bebeğinizin sevimli haylazlıklarına örneğin, bardak fırlatma, dolapları kurcalama, çekmeceleri boşaltma gibi merak ve keşif dolu serüvenlerine anlayışla yaklaşmanız gereklidir. Bu dönemde bebeğiniz, birçok şeyi merak ediyor, keşfediyor, neden-sonuç ilişkisini kavrıyor ve aynı zamanda motor becerilerini geliştiriyor.

19 aylık bebek motor gelişimi:

Bebeğiniz yürümeyi öğrenmiş olabilir, hatta koşmaya başlaması da an meselesidir. Bebeğinizin zıplayabildiğini görüp, sizi şaşırtmasına tanık da olabilirsiniz. Artık bardaktan su içebilir, birkaç küp şeklinde oyuncak ile kule yapabilir, basamak basamak merdiven çıkabilir. Yelek, hırka gibi önden arkaya açılan kıyafetinin bir kısmını üstünden çıkarabilir. Zamanla bu temel motor becerilerini geliştirerek, bir yerlerden atlama ve tırmanma becerilerine de sahip olacaktır. Yine bebeğiniz bu dönemde yavaş yavaş bezinden rahatsız olup çıkarmak isteyebilir. Tuvalet eğitimine başlamak için bu davranışlarını gözlemlenmeniz faydalı olacaktır.

19 aylık bebek dil gelişim:

Kendi başına ifade edebileceğinden çok daha fazla kelime veya cümleyi anlayabilecek durumdadır. Bu dönemde bebeğiniz 3 ila 6 kelimelik bir kelime dağarcığına sahiptir. Elbette her bebeğin kelime dağarcığı farklılıklar gösterebilir. Bebeğiniz bu dönemde kendi kendine çığlıklar atmaya başlayacaktır, bu kendilerini ve seslerini tanımaya başlamalarından kaynaklanmaktadır.

19 aylık bebek sosyal gelişimi:

Bu dönemde bebeğiniz tek başına çok fazla şey yapmak isteyecektir, oyuncak bebeğini besleyebilir, çay partileri verebilir. Bebeğiniz artık bu dönemde, çevresindeki insanlarla nasıl etkileşim kuracağını ve duyguların günlük etkileşimlerde nasıl bir rol oynadığını anlamaya başlayacaktır.

Bazı bebekler bu gelişim aşamalarına geriden gelebilir veya daha farklı davranış şekilleri sergileyebilirler. Ayrıca erken doğmuş bebekler gelişimlerini geriden takip edebilirler. Bunun sebebi ise anne karnında geçirmesi gereken zamanı dünyaya erken gelerek tamamlayamamış olmalarından kaynaklanır.

Eğer bebeğinizin gelişimi ile ilgili endişeleriniz olursa mutlaka doktorunuzla paylaşın.

İkinci Bebeği Beklerken Çocuğunuzu Yatağa Alıştırabilirsiniz ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin