12 AYLIK BEBEKLERİN MOTOR BECERİLERİ

Bebekler 12. aydan sonra davranışlarında daha büyük bir ilerleme kat edebilirler ve çoğu hareketlerinde daha başarılı olabilirler. Çevrelerinde olan bitenlere ilgili olabilirlerken artık benliklerini de kavradıkları görülebilir. 12 Aylık bebeklerin motor becerileri nasıl gelişir gelin bakalım.

12 AYLIK BEBEKLERİN MOTOR BECERİLERİ

12 Aylık bebeklerin motor becerileri nasıl gelişir?

12. aydan sonra bebeklerin bazı davranışları gerçekleştirebilmesi, sağlıklı bir gelişim sürecinden geçip geçmedikleri hakkında fikir verebilir. Bu dönemde motor faaliyetler daha hızlı gelişebilir ve bazı eylemleri yaparken artık zorlanmayabilirler. Bebekler bu dönemde yerde uzun süre oturabilirler, oturuşları önceki aylara göre daha rahat ve gelişmiştir. Sırt üstü yatarken kendi kendine oturur pozisyona geçebilirler (önceki aylarda destek sağlamak gerekebilirdi). Etrafında bulduğu desteklere (çoğunlukla sandalye ya da koltuk) tutunarak ayağa kalkabilirler ancak bu uzun duruş süreli olmayabilir. Çoğu zaman elleri ve dizleri üzerinde emekleyerek hareket edebilirler, ayrıca kalçaları üzerinde sürünerek de ilerledikleri görülebilir. Bir yere tutunarak ayağa kalktılarsa yine tutunarak tek ayaklarını ileri atarlar ve mobilyaların etrafında böyle yürüyebilirler. Ayrıca iki eliyle, bir yetişkinden destek alırsa öne doğru adımlar atarak yürüyebilirler. Böylece yürüme alıştırması da yapılabilmektedir. Alıştırmalar sonucunda ilk yılın ardından kendi başlarına yürümeye başlayabilirler.

12. aydan sonra bebeklerin bazı davranışları gerçekleştirebilmesi için ne yapılmalıdır?

12 aylık bebekler, artık çevrelerinde olan bitenin daha çok farkında olabilirler. Nesnelerle etkileşimleri daha kuvvetlidir. İşaret parmağı ve baş parmağını kıskaç gibi kullanarak küçük nesneleri dahi ellerine alabilirler. Oyuncaklarını bilerek fırlatabilir ve düşüşlerinden keyif alabilirler. Aynı zamanda yavaş yavaş yön duyguları da geliştiğinden düşen eşyalarını izleyerek düştükleri yere bakabilirler. İşaret parmağıyla, dikkatini çeken herhangi bir olayı ya da objeyi gösterebilirler. Ev ortamından dışarı çıkarıldığındaysa insan, hayvan, araç hareketlerine dikkat kesilebilir ve hareketlerini uzun bir süre izleyebilirler. İnsan yüzlerine daha çok dikkat edebilirler. Bu nedenle kendisine yaklaşan bir insanın tanıdık olup olmadığının farkına varabilirler.

İlk 12 aydan sonra bebekler, kendilerinin farkında olurlar ve adlarını bilebilirler. Aynı ortamda, adlarıyla onlara doğru seslenildiğinde bunu anlarlar ve doğru tarafa dönebilirler. Henüz çıkardığı seslerin çoğunluğu anlaşılmaz olsa da bebekler, 12. aydan sonra sanki konuşuyorlarmış gibi sesler çıkarmaya devam edebilirler. Ona söylenilen çoğu kelimeyi tanıyabilir, anlayabilir, bunu uygun davranış ve tepkilerle çevrelerine belli edebilirler. Yetişkinlerin, özellikle onları severken çıkardığı sesleri sevebilir ve eğlenerek taklit edebilirler.

12 AYLIK BEBEKLERİN GELİŞİMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0