12 AYLIK BEBEKLERİN GELİŞİMLERİ

İlk yıldan sonra çocukların temel gelişimleri hızlı bir ivmeyle artmaktadır. İlk sözcükler, ilk adımlar, ilk bağımsızlık ve ilk birey olma duygusu bu dönemde yaşanmaktadır. Bu sebeple çocukların eğitimlerinde ilk 12 ayda olduğu gibi ikinci 12 ayda da dikkatli olmakta fayda vardır. 12 aylık bebeklerin gelişimi nasıl olur gelin bakalım.

12 AYLIK BEBEKLERİN GELİŞİMLERİ

12 Aylık bebeklerin gelişimi nasıl olur?

12. ay ve sonrası, bebeklerin daha çok hareket ettiği, daha çok anladığı, kavrama ve iletişim becerilerinin daha çok geliştiği bir dönemdir. İlk bağımsız hareketleri, ilk yaratıcı oyunları ve ilk sözcükleri de 1 yaş civarında yaşanan önemli ilerlemelerdir. Bebeklerin bu dönemde kişilikleri de daha çok fark edilmeye başlanabilir. Yine ilk yaşını almış çocukların, anlamlı bir-iki kelimenin yanında duygularını ve isteklerini ifade ettikleri belirli ses kalıplarını da kullandıkları görülebilir. Ağlamak, bağırmak, gülmek, işaret ederek göstermek de sık rastlanan davranışlardandır. Böylece çocuklar, kendilerini ifade edecekleri pek çok yol bulmuş olarak ikinci yaşlarına devam ederler.

Çocuklar her ne kadar, henüz anlamlı çok az kelime konuşabilse de bundan daha fazlasını anladıklarını düşünebiliriz. Sorulduğunda nesnelerin ve eşyaların nerede olduklarını gösterebilirler, hayır ya da yapma denildiğinde itaat edebilirler ve kelimelerle sevildiklerini anlayabilirler. El becerilerinin de gelişmesiyle ilk defa kendi işlerini kendileri, basit de olsa yapmaya başlayabilirler. Objeleri itip çekebilir, parmağıyla gösterip dürtebilir, küçük nesneleri işaret ve baş parmağıyla tutarak eline alabilirler. 1 yaşından sonra genellikle bebekler yürümeye başlarlar. Enerjileri ve doyumsuz merak duyguları nedeniyle bu dönemde hiç durmadan hareket hâlindeymiş gibi görünebilirler. Keşfetmeyi çok sevebilirler ve günlerin çoğunu yeni şeyler öğrenmeye harcayabilirler. Ancak keşif duygularını doyurabilecek güvenli ve yeterli bir alanın sağlanması da bu açıdan önemlidir. Motor becerilerinin gelişmesiyle oyuncak ihtiyaçları değişebilir ve yaratıcılıklarına daha uygun inşa etme oyuncaklarını tercih edebilirler.

İkinci 12 ayda ebeveynler ne yapmalıdır?

1 yaşın ardından ilk defa bebekler benliklerini ve birey olmalarını anlayabilirler. Bu nedenle, bu dönemdeki eğitimlerinde temkinli ve ihtiyatlı olmakta fayda vardır. Onlarla kurulan duygusal iletişim, çocukların doğrudan güven ve güvensizlik duygularını oluşturmalarında etkilidir. İlk 12 ayda çocukların temel bağımlılık gereksinimlerinin yeterli ve sağlıklı bir şekilde sağlanması onların, gelişimlerinin ikinci yılına da hazırlanmaları için önemlidir. Bu nedenle çocuk bakımında yapılan ihmallerin gelişim süreçlerini olumsuz manada etkilediğinin bilinmesi gereklidir.

12 AYLIK BEBEKLERİN GELİŞİMİNDE YARDIMCI OLMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0