12 AYLIK BEBEKLERDEKİ GELİŞİM EVRESİ

Bebekler belli bir zamana kadar, kendisi için önemli olan bazı gelişimsel sıçrayışlar yaşarlar. 11 ya da 12 aylıkken, gelişimleri için önemli üçüncü aşamaya gelmiş olurlar. Sekizinci haftada bir kuklanınkine benzeyen el ve ayak hareketleri, artık bu aralıkta daha düzenlidir. 12 Aylık bebek gelişim evresi ile ilgili tüm bilgiler makalemizde.

12 AYLIK BEBEKLERDEKİ GELİŞİM EVRESİ

12 aylık bebek gelişim evresi nasıl olur?

Çocuklar gelişimsel değişmelerini yavaş gerçekleştirirler. Bunların belli zamanı, belli sırası vardır. Beklenen zaman geldiğinde, çocuklar vücutlarında meydana gelen fiziksel devinimlerden daha fazla şeyler kazanırlar ama ebeveynler daha çok fiziksel değişimlerin farkına varır. Onların odaklandıkları yer, çocuklarının başarabildiği ya da başaramadığı fiziksel hareketlerdir. Hâlbuki bu süreçte çocuklar, etrafında olan gelişmeleri diğer duyularıyla da algılamaya başlar. Mesela birinin ses tonunu ayırt edebilir, köpeğin koşmasını fark edebilir. Bebek, bu değişiklikleri algıladıkça yaşadığı dünyadan daha çok keyif almaya başlayacaktır.

Yetişkinler için oldukça ufak görünen bu değişiklikler, bebek için artık dünyadan farklı hazlar almak anlamına gelmektedir. Bu hazlar bir yandan güzeldir ama diğer yandan bebeği zorlayabilir. Çünkü bazılarına çok kolay ulaşabilecekken bazılarına ulaşmak için çaba sarf etmesi gerekecektir. Nitekim değişen dünyaya uyum sağlamak onun için sıkıntılı olabilir. Onun için artık dünya, başka bir yerdir. Bu yüzden ebeveyn, çocuğu bu yeni dünyaya adapte etmede, yardımcı rolünü üstlenmelidir.

Ebeveynler bu süreçte ne yapmalılar?

Böyle dönemlerde ebeveynler, çocuklarının huysuzlandıklarını gördüklerinde, çocuğun muhtemelen halletmeye çalıştığı bir meselesi olduğunu düşünmelidir. Yeni bir beceri edinmek çocuk için kolay olmayacağından durumdan sıkılıp asabileşebilir. Ebeveyn, çocuğunun bu heyecanlı döneminde onu izleyerek anılarına güzel şeyler katabilir.

Dünya değişecek, çocuk değişecek ama ebeveyn bu dönemde değişmeyecektir. Çocuğun güvendiği liman, ebeveyn olacağı için bu dönemde en güçlü durması gereken kişiler ebeveynler olacaktır.

Bu dönemde bebek, hayatı içinde oldukça önemli bir sıçrama yaşamaktadır ve kendisine bir destek araması oldukça doğaldır. Ebeveynin, çocuğun kendisine olan muhtaçlığını şaşırmadan karşılaması, çocuğuna her daim yardım etmeye hazır olması gerekir. Zaten 11 ya da 12 aylık bebeklerdeki huysuzluk dönemi, bir öncekine göre daha kısa geçecektir. Hatta bazıları hemen ertesi gün normale bile dönebilir. Çocuklara göre değişen bu değişim süreleri bir hafta sonunda biter.

KİŞİLİK SEÇİMİNDE EBEVEYNİN ROLÜ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0