12 AYLIK BEBEKLERİN GELİŞİMİNDE YARDIMCI OLMAK

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde fiziksel ve zihinsel gelişim gösterebilmesi için anne babaların yapması gereken bazı eylemler bulunabilir. Özellikle bu süreçte çocuklara destek olmak, gelişimleri açısından olumlu sonuçları da beraberinde getirecektir. 12 Ay bebek gelişimi ailenin desteği ile daha sağlıklı olacaktır.

12 AYLIK BEBEKLERİN GELİŞİMİNDE YARDIMCI OLMAK

12 ay bebek gelişimi nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bebekler otururken uzanacakları mesafelere sevdiği oyuncakları koyabilirsiniz. Bazen de bebeğinizin ayağa kalkarak oyuncakları almaları için cesaretlendirebilirsiniz. Bunun için bebeğiniz otururken yanına giderek biraz uzakta oyuncaklarını ona doğru uzatabilir ve gelip almasını isteyebilirsiniz. Anne ve baba gibi kullandığı basit sözcüklerin yanında başka kelimeler de öğrenebilmeleri için onlarla konuşabilir, şarkı söyleyebilir; hikâye, öykü veya masal anlayabilirsiniz. Bebekler yeni bir davranışta bulunmadan önce duygusal olarak biraz desteğe ve cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyarlar, bebeğinizin karşısına oturarak onun size doğru yürüyerek gelmesini isteyebilir ve geldiğinde de ödüllendirebilirsiniz.

Bebeklerin öğrenme metotlarının en başında taklit etmek gelir. Yeni bir davranışı öğretmek için önce ebeveynlerin onu yapması gereklidir. Nasıl yapılacağını izleyen bebekler de aynısını yapmaya çalışacaklardır. İtip çekebileceği bir oyuncağın nasıl oynanacağını önceden göstermek, bebeğin öğrenmesi için en iyi yöntemdir. Top oyunları da bu nedenle tercih edilebilir. Bebeğinizle karşılıklı oturarak birbirinize top yuvarlayabilirsiniz. Eğer bebek henüz bunu yapamıyorsa tekrar tekrar topu ona doğru yuvarlayabilirsiniz. Bebek eğer gösterdiğiniz şekilde yapabilirse aferin diyebilir ve ödüllendirebilirsiniz.

Buna benzer oyunlar, çocukların motor gelişimleri açısından yararlı olmalarının yanında duygusal açıdan da keyif almalarını sağlayabilir. Başardığı eylemlerin ardından takdir edilme duygusu kendilerine olan saygılarını ve yeni şeyler öğrenme isteklerini de arttıracaktır. Hayal gücünün gelişmesi ve kavramların zihninde oturması için bol bol hikâye de okuyabilirsiniz. Hayvanların bulunduğu masallar çocukların hoşuna gidebilmekle beraber hayvanların adlarını ve çıkardıkları sesleri öğrenmeleri konusunda da yardımcı olacaktır. Bebeklerin o anda yapılan eylemleri bilmeleri zihinsel gelişimleri açısından önemlidir. Giysilerini giydirirken örneğin “Şimdi de montunu giydiriyorum.” demeniz faydalı olacaktır. Evin içinde güvenli ve yeterli bir oyun alanının olması, çocukların hem oynayarak eğlenmesini hem de oyunlarla öğrenmesini kolaylaştıracaktır. 12. aydan sonra bazı basit kelime kalıplarını (selamlama, veda etme, teşekkür belirtme gibi) öğrenmeye başlayabilirler.

12 AYLIK BEBEKLERDE DİL GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0