BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNCAKLAR

Çocuklar dünyaya geldiklerinden itibaren hızlı bir gelişim sürecine girerler. Yeni beceriler kazandıkça aktivitelerinde ve oyuncaklarında değişiklikler yapılması gerekebilir. Çocuğunuzun yaşına uygun materyallerle oynaması onun zihinsel gelişimi açısından önemlidir. 1 Yaşa uygun oyuncaklar nelerdir gelin bakalım.

BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNCAKLAR

1 Yaşa Uygun Oyuncaklar Nelerdir?

Bebekler dünyaya geldikten sonra gelişimlerini hızlı bir şekilde ilerletmeye başlarlar. Sadece fiziksel değil, zihinsel ve kişisel gelişimleri de hızlı bir şekilde ilerler. Bu hızlı ilerleyiş, çocuğunuzun aktivitelerinde değişiklikler yapmanıza neden olabilir. Her çocuk belirli yaşlarda bazı beceriler kazanırlar ve bu becerilere iyi gelebilecek oyuncaklarla oynamaları gelişimleri için önemlidir. Çocuğunuzun gelişim dönemlerine uygun oyuncakları yapacağınız araştırmalarla öğrenebilirsiniz.

37 haftalık bir bebek bu dönemde oldukça meraklı olacaktır. Bu haftalarda çocuklar, nesneler gözlerinin önünde olmasa da varlıklarını sürdürdüğünü fark edecek ve göremedikleri yerleri kurcalamaya başlayacaklardır. Çocuğunuzun bu merak duygusunu giderebilmek için kapalı dolaplar ve tencereler çocuğunuz için iyi birer oyuncak olabilirler. Düğmelere basarak eylemler ve sonuçlarını öğrenebilirler. Bunun için gözetiminiz altında kapı zillerine ve elektrik düğmelerine basmasına izin verebilirsiniz.

Bu yaşlardaki çocuklar nesneleri daha iyi tanıyabilmek için onları parçalarına ayırmayı severler. Farklı boyutlardaki çok parçalı birleştirilebilir oyuncaklar, çocuğunuzun bu isteğine iyi gelebilir. Farklı boyutlardaki plastik toplar, gerçekçi oyuncak bebekler de çocuğunuzun algılarını geliştirebilmesi için faydalı olabilir. Hareketli kumlar, oyun hamurları da çocuğunuzun merakına iyi gelebilir. Fakat çocuğunuzun bunlarla gözetiminiz olmadan oynamasına izin vermeyin. Çünkü çocuğunuz bunları yutabilir ve boğulma tehlikesi yaşayabilir.

BEBEĞİNİZİN ROL YAPARAK KEŞFETMESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0